V rámci rôznych aktivít našej školy ku Dňu Zeme sme chceli našim žiakom obohatiť vyučovanie o praktické ukážky, ako a kam putuje plastová fľaša či plechovka v zálohovom systéme po vrátení v predajni. Naši štvrtáci preto absolvovali exkurziu v Triediacom centre v Kočovciach. Tá pozostávala z dvoch častí.
Najskôr sme navštívili samotné triediace centrum. Deti tu mohli vidieť, ako prebieha proces triedenia, lisovania a spracovania vrátených fliaš a plechoviek. Vyriešili zopár matematických hádaniek a "tipovačiek". Dozvedeli sa množstvo zaujímavostí o zálohovaní, triedení a potrebe ochrany prostredia okolo nás. V druhej časti sme navštívili environmentálne centrum, kde si žiaci zasúťažili o super ceny formou kvízu a spoločne sa zhodli, že recyklácia a triedenie má zmysel a má pozitívny vplyv na našu prírodu i životné prostredie. Porozumeli tak nielen zálohovaniu, ale pochopili, že z vrátených obalov sa stáva surovina pre nové obaly. Zistili, že aj taká jednoduchá vec, ako vrátiť zálohovanú plastovú fľašu či plechovku, má veľký zmysel, pretože:
„Keď mnoho malých ľudí robí mnoho malých vecí, svet sa môže zmeniť.“
Africké príslovie
VEDELI STE, ŽE:
- od spustenia zálohovania sa vyzbieralo takmer 3,3 miliardy fliaš a plechoviek?
- ak by sme nezbierali fľaše a nedali im druhú šancu na život, skončili by v spaľovni alebo by sa rozkladali v prírode viac ako 450 rokov?
- v jednom balíku vytriedených fliaš je približne 9500 plastových fliaš alebo 17 tisíc plechoviek? (pozri foto)
- v Triediacom centre v Kočovciach vytriedia za deň 8 kamiónov fliaš a plechoviek, z ktorých sa vyrábajú nové veci?
- najlepšie sa recyklujú biele a modré fľaše?
- hnedé fľaše sa recyklujú najhoršie, pretože obsahujú veľa farbív a vyrábajú sa z nich tričká?
- na jedno tričko sa použije približne dvanásť plastových fliaš?
Viac na
https://slovenskozalohuje.sk/vzdelavanie/
https://www.facebook.com/slovenskozalohuje
Pre druhý stupeň správca zálohového systému v spolupráci s odborníkmi na vzdelávanie sprístupnil metodické materiály a pracovné listy.
Zameriavajú sa na vysvetľovanie praktického významu zálohovania pre každodenný život, ochranu životného prostredia a udržateľnosť.
Pedagógovia ich môžu využívať v rámci bežných vyučovacích hodín MAT, INF, SJL, GEG, OBN, ETV....Metodické materiály spolu s pracovnými listami si pedagógovia môžu stiahnuť na webovom sídle Správcu zálohového systému: https://slovenskozalohuje.sk/vzdelavanie/