Ku každému koncu školského roku patrí i výlet. I 5.A sa toho svojho dočkala. Vybrali sme sa na Čachtický hrad po stopách Alžbety Bathoryovej. Spojili sme tak príjemné s užitočným . Na hodine literatúry sme sa učili o povestiach a spomínali i povesť, ktorá sa spája s Čachtickým hradom. Počas prehliadky sa žiaci od pani sprievodkyne dozvedeli nové zaujímavosti a informácie. Nakoniec sa žiaci potešili i sľúbenej zmrzline. Za pedagogický dozor a spoločnosť ďakujem Mgr. Danielke Ševčekovej.
Mgr. Zdenka Lessová
Novinky
Školský výlet 5.A
- 20
Voľnočasová kolekcia oblečenia pre našu školu https://www.kraloveskoly.cz/odborarska/
Naša škola si nechala vytvoriť svoju vlastnú voľnočasovú kolekciu oblečenia, ktorej náhľad vidíte nižšie a ktorú je možné si aktuálne zaobstarať v našom eshope tu: https://www.kraloveskoly.cz/odborarska/
Objednávanie je už spustené a bude možné až do 26.6. 2022. Nasledujúci deň sa eshop uzatvorí a objednané veci pôjdu do výroby. Neváhajte preto, ak si chcete zadovážiť ten svoj kúsok zo školskej kolekcie!
Dúfame, že z nej budete mať rovnakú radosť ako máme my!
3.B, Škola v prírode FANTÁZIA
- 29
Naše školské mestské prostredie sme vymenili za krásny horský pobyt v škole v prírode s názvom FANTÁZIA, v Starej Myjave. Škola v prírode alebo škola bez rodičov. Zvládnuť ranné vstávanie s rannou rozcvičkou, bodovaním, večernou hygienou, zaspávanie bez mamy, to je naozaj skúška odvahy. Samozrejme všetky tie hry v kolektíve známych i neznámych detí z rôznych škôl, to všetko je rovnako dôležitou skúškou sociálnej komunikácie medzi deťmi. A dôležité pre budovanie sociálnych zručností a samostatnosti. Deti získali nové impulzy a zážitky počas učenia v prírode na čerstvom vzduchu v podobe tých najrôznorodejších aktivít. Aktivity zamerané na vytváranie sociálnych vzťahov ako napr. tanec v pároch, na rozvíjanie kreativity ako napr. budovanie firmy, aktivity zamerané na bádanie ako cesta rozprávkovým lesom, poznávanie liečivých byliniek, lesná turistika po horách Bielych Karpát. Aktivity zamerané na pozornosť, vnímanie, postreh napr. v rôznych športových hrách, súťažiach... Takéto zážitky a skúsenosti prinesú deťom pocit, že každý z nich je v niečom výnimočný, a že dokáže veľa vecí robiť samostatne. Liečivá sila prírody, stromov a vzájomné porozumenie kolektívu osemnástich žiakov a dvoch učiteliek – to sú tie dôvody, prečo nám bolo SUPER! Mgr. Mariana Palová a Eva Holendová
Trieda šaša Jaša - 4.A - Škola v prírode
- 7
Milí priatelia,
spolu s mojimi žiakmi a s našou milou a večne usmiatou psychologičkou Danielkou Ševčekovou, sme sa minulý týždeň zúčastnili Školy v prírode v Liptovskom Jáne.
Hneď po príchode do školy, v prírode sme boli všetci očarení prostredím, v ktorom sa škola nachádzala. .Ubytovaní sme boli v rodinnom penzióne Moravica. V krásnom, modernom hoteli apartmánového typu, ktorý leží priamo v srdci Liptova, v národnom parku Nízke Tatry . Penzión bol doslova obklopený nádhernou liptovskou prírodou. Všade okolo, kde sme sa pozreli, sa nám ponúkalo nespočetné množstvo turistických cestičiek a prírodných lákadiel. .
A to bola pre nás tá pravá veľká výzva. Program bol jasný.... čo najviac turistiky, každý deň, pobyt v prírode na čerstvom liptovskom vzduchu. sem-tam nejaká zábava, sem-tam nejaké učenie....aj keď priznáme sa, učeniu sme teda moc nedali, ale nevadí, veď sme boli predsa v škole prírody..
Preto bolo najdôležitejšie, čo najviac využiť počasie, ktoré nám nakoniec neskutočne prialo a užiť si .to. Predpovede na týždeň vopred neboli vôbec pozitívne, ale nakoniec našťastie úplne zlyhali....a my sme si všetci priam vychutnali naozaj nádherný slnečný týždeň.
Každý deň hneď po raňajkách , ráno 9.00, sme vyrazili spoznávať krásy Liptova. Do penziónu sme sa vracali vždy 12.30, kedy deti mali obed a potom do 14.00 odpočinok. Ten využili na regeneráciu,oddych, sem - tam sme spolu počítali matematiku, čítali knižky, oddychovali na svojich izbách, hrali karty a rôzne spoločenské hry. Po oddychu nasledoval až do neskorých večerných hodín bohatý športový a kultúrny program.
V škole prírody sme boli spolu s deťmi zo ZŠ Kočovce, tiež to boli štvrtáci.... deti vzájomne nadviazali nové kamarátstva, všetky aktivity sme robili úplne spolu , boli sme doslova jeden tím. Lúčenie so školou v prírode bolo naozaj o to viac ťažšie....deťom vyhrkli aj slzičky, objavili sa dokonca prvé detské lásky, čo bolo veľmi milé:) No doslova sme si to všetci naozaj užili. Myslím, že deti aj naše, aj ZŠ Kočovce mali takto naozaj dôstojnú rozlúčku so svojimi prvými štyrmi školskými rokmi.
A o to viac je to všetko cennejšie, že neskutočná pandémia nás všetkých, na takéto niečo absolútne nepripravených, načas úplne zastavila a odtrhla od akéhokoľvek sociálneho a spoločenského kontaktu.
A čo sme teda všetko videli, zažili, naučili sa a prechodlili ?
1. navštívili sme Podzemie pod vežami -,tzv., Mincovníčkovo " , kde sme spolu so sprievodkyňou prežili príbeh života mince od jej narodenia až po počatie v zemských hĺbkach, vyrazili sme si pamätnú mincu, husacím brkom a atrametom zapísali vyrazenie mince do knihy návštev. mincu sme vyrazili unikátne pod číslo 11 000 :)
2. s čelovkami na hlavách sme prebádali spolu s našim perfektným sprievodcom podzemie Stanišovskej jaskyne, najvýznamnejšej jaskyne Jánskej doliny s ochranným pásmom stanovenom na zachovanie prirodzeného vývoja krasového systému. Je to národná pamiatka, ktorá nám poskytla pohľad na čarovné podzemie , ktoré voda a matka príroda vymodelovala do neopísateľných krasových tvarov.
3. hore kopcom, ktorý nemal konca kraja, sme sa dostali až na najvyššie poschodie Svätojánskej rozhľadne.Je to turistická atrakcia, ktorá sa nachádza priamo nad obcou Liptovský Ján a ktorá sa na nás obrazne povedané dennodenne usmievala, keď sme trávili čas v jedálni penziónu. Akoby penzión svojou majestátnosťou celodrevenná
rozhľadňa priam ochraňovala. Nachádza sa pod vrchom Kamenná ( 829 m.n.m).
4. neďalekou cestičkou , priamo v smere k Stanišovskej jaskyni, sme sa dostali priamo k výstavnému areálu Minislovensko, s 23 modelmi najznámejších slovenských kultúrnych pamiatok. Všetky modely sú v mierke 1:25 so silným dôrazom na detail. Takto sme si mohli zblízka pozrieť dedinku Čičmany, hrad Strečno, zámok Bojnice, veľkú záhradnú železnicu s 336 m koľajníc.....a veľa iných pamiatok.
5. turistickým náučným chodníkom sme sa dostali až k minerálnemu prameňu Borova Sihoť, pod Medokýšom. Prameň, ktorý je veľmi známy, celoročne navštevovaný, pramenitá voda má chuť dobrej kyselky.
6. z prameňa sme pokračovali ďalej, kde sme sa pristavili pri vodnej elektrárni a prešli po hojdacom moste z jedného brehu rieky Váh na druhý... čo bol pre deti veľký zážitok aj malý adrenalín zároveň
7.navštívili sme dom a pôsobisko štúrovského básnika Janka Kalinčiaka, ktorý v Liptovskom Jáne určitý čas v detstve žil na evanjelickej fare....tu aj navštevoval cirkevnú školu, na ktorej vyučoval samotný Janko Chalupka. K obci sa viaže i dej jeho najznámejšieho diela ,, Reštavrácia ". Liptovský Ján bol i pôsobiskom Fraňa Kráľa, ktorý obec každoročne navštevoval, žil tu u svojho brata a tu aj napísal román ,, Cesta zarúbaná"
8. na záver sme si pri miestnom pomníku uctili pamiatku obetí druhej svetovej vojny
Zostal čas aj na nákupy suvenírov pre rodičov a súrodencov, aj na zmrzlinu, aj colu a čipsy a podobné nezdravé veci :)
A ste zvedaví koľko km sme za 4 dopoludnia celkovo s deťmi prešli ? neuveríte ....úctyhodných 47,58 km !!!!.....áno, čítate správne...za 4 dopoludnia....rekord dňa sme mali 16,3 km !!! .a keby sme prirátali popoludňajšie športové aktivity, ktorých bolo ešte po turistike naozaj neúrekom, by sme sa určite dostali k ešte oveľa väčšiemu číslu ....deti turistiku zvládali naozaj bravúrne....občas si aj trošku pofrfľali,pretože to nebolo ľahké, ale nakoniec vždy s radosťou v ich očiach a výdychom, že to majú za sebou povedali, že ,,pani učiteľka, tak toto naozaj stálo za to"....a to bolo pre nás najviac...aj sme sa zasmiali , aj si zaspievali... bolo veselo... takto sme si teda celý týždeň my spolu nažívali.... dúfam, že deti dlho nezabudnú na takýto ´úžasný týždeň....
Ďakujem všetkým deťom, že zvládli odlúčenie od svojich rodín, mnohí z nich svoje prvé., ďakujem za to, akí boli všetci úžasní, ako sme si to spolu všetko krásne užili a že sme sa všetci domov vrátili , ako mi napísala mamička pani Dr. Bernovská: ,, ďakujem pani učiteľka za všetko ,za deti, za zážitky aj za to , že ste nám domov doviezli všetky hlavy, všetky ruky aj všetky nohy" ..zodpovednosť to bola obrovskáááá a ja som nesmierne vďačná, že sme to všetko k úspešnému koncu zvládli. Ďakujem tam hore za všetko .... a aby som nezabudla, samozrejme veľká vďaka patrí našej Danielke, bez ktorej pomoci by som to sama nezvládla a vďaka Kočovciam, za pozvanie do školy v prírode, za spoločnosť, za zážitky a tešíme sa k nim budúci týždeň, kedy nás pozvali na exkuziu ich školy aj na opekačku
PaedDr. Jana Hunová.
5. jún - Svetový deň životného prostredia
- 33
Už takmer 50 rokov si vždy 5. júna pripomíname dôležitosť ochrany našej planéty. Oslavy Svetového dňa životného prostredia odštartovali v roku 1973, rok po tom, ako sa uskutočnila vôbec prvá konferencia OSN na túto tému. Kampaň s názvom Len jedna Zem aktuálne hostí Švédsko a je zameraná na to, ako žiť trvalo udržateľne v súlade s prírodou.
Aj v našej škole povzbudzujeme deti v láske k životnému prostrediu, snažíme sa viesť ich k rešpektu ku svojmu okoliu nielen v tento deň ale aj počas bežných školských dní.
Zaraďuje environmentálnu výchovu na 1. stupni medzi prierezové témy, ktoré sa prelínajú všetkými predmetmi. Cieľom je dosiahnuť, aby si žiaci osvojili základné vedomosti a zručnosti, ktorými môžu prispieť k ochrane životného prostredia a k jeho zveľaďovaniu, k pozitívnemu vzťahu k rastlinám a živočíchom, k šetrnému správaniu voči prírodným zdrojom, atď.
Separujeme
-
Počas celého školského roku prebieha zber papiera, v triedach aj na chodbe máme nádoby na papier a plasty. Zbery papiera mesačne vyhodnocujeme.
-
Využívame odpadový materiál na tvorbu nových predmetov, napr. v rámci výtvarnej výchovy pracovného vyučovania
-
zaraďujeme do vyučovania hry na tému triedenia odpadkov
Rozprávame sa o environmentálnych problémoch
Na hodinách používame obrázky videá, o ktorých možno diskutovať. Rozprávame sa so žiakmi čo je správne a čo ohrozuje životné prostredie. Tento školský rok pracovali triedy 3.B, 4.A, 8.A a 8.B na veľkých projektoch zameraných na ochranu životného prostredia a triedeného odpadu
Pestujeme rastlinky
S ohľadom na množstvo spôsobov, akými rastliny pomáhajú životnému prostrediu, ako aj nám ľuďom, nezabúdame na ich dôležitosť a ukazujeme žiakom v praxi, ako stromy či bylinky rastú.
Robíme aktivity vonku
Učíme sa o životnom prostredí na školskom dvore. Žiaci na pracovnom vyučovaní a v školskom klube vyrobili vtáčie búdky a kŕmili v zime vtáčikov. V areáli školy máme aj hmyzie domčeky. Organizujeme školy v prírode či rôzne triedne výlety kde robíme aktivity o životnom prostredí.
Dávame veciam druhú šancu
Na hodinách ukazujeme žiakom, že nie všetko musí skončiť v koši, práve naopak, môže slúžiť a robiť radosť ešte dlhé roky. Plastové obaly, kartóny, sklené nádoby nevyhadzujeme, ale na hodinách výtvarnej, pracovného, v školskom klube, či v rámci krúžkov, dávame deťom príležitosť dotvoriť ich a vznikajú z nich krásne umelecké diela, ktorými vyzdobujeme školu.
-
Ukážka výcviku policajných psov
- 6
Deti prveho stupňa mali zaujímavé doobedie, kedy videli rôznych policajných psov, ktorých ich psovodi vycvičujú už od šteniatok k poslušnosti a k pomoci pri hľadaní výbušnín, drog alebo chytaní ozbrojených zlodejov. Deti si mali možnosť vyskúšať rôzne policajné oblečenie a výnimočne mohli pohladkať aj policajného psíka.
Mgr. Peter Jarábek, Mgr. Petra Križanová
Zber papiera február 2022
TABULKA: zber_papiera(3).xls
Prosíme do zberu nedávať kartóny, ,ani papiere vložené do kartónov.Len papier previazaný napr. špagátom. .Ďakujeme
2. miesto na memoriále Rudolfa Zongora
10.6. sa naša škola zúčastnila každoročného turnaja memoriálu Rudolfa Zongora vo futbale. Turnaja sa zúčastnilo 5 škôl z Nového Mesta nad Váhom. Po výborných výkonoch sa naša škola umiestnila na konečnom druhom mieste. Všetkým reprezentantom našej školy patrí veľká gratulácia.
Zostava: Damián Frindrich, Sebastián Frindrich, Marek Macko, Sebastián Kuriš, Miroslav Rác, Tomáš Hodulík, Alexander Fašianok, Miroslav Parči, René Herák, Markus Banda
4.B, 2.B, a 1.C na školskom výlete v jaskyni Driny a na hrade Červený Kameň
- 11
7.6. boli žiaci 4.B, 2.B, a 1.C na školskom výlete v jaskyni Driny a na hrade Červený Kameň. Tešili sme sa,že uvidíme netopiere,ale boli sme asi veľmi vzorní, lebo sme žiadneho nevyplašili. Videli sme len miesto,kde ich zvykne zimovat 400 pokope. Pán sprievodca nám ukázal rôzne útvary pripomínajúce plačúcu nevestu, zavýjajúceho psa, korytnačku, kráľa Svätopluka, zajačika,hrebene, šikmú vežu, reďkovky, či slonie uši. Po príjemnom schladení v jaskyni sme sa presunuli na hrad, kde sme sa dozvedeli zaujímavé veci o šlachte a podanných, o príhode zrážky jeleňa s kočom, o 11 ročnej neveste, alebo 9 ročnom kňazovi. Dozvedeli sme sa čo sú to gobelíny, fresky, a prečo sa po kobercoch nechodilo,ale dávali sa na stenu. Videli sme hradnu lekáreň,knižnicu,kaplnku, veľa strelných aj sečných zbraní a mohli sme si vyskúšať aká ťažká je halapartňa s ktorou rytieri bojovali. Aj keď sme boli zmorení po zdolaní množstva schodov a z teplého počasia, sme radi,že sme boli spolu na na nepoznaných miestach nášho krásneho Slovenska.
2% dane
Vážení rodičia a priatelia školy, Pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2% z dane!
Tlacivo.pdfTak ako minulý rok, aj v tomto roku 2022 je možné darovať' 2 % z Vašich dani Vami vybranému subjektu. Preto sa obraciam s prosbou na Vás, vašu firmu, príbuzných a známych o darovanie 2 % pre Rodičovské združenie pri našej základnej skole.
Využitie 2% z predchádzajúcich rokov - ide o finančné prostriedky, ktoré sa využívajú:
- na školy v prírode - príspevok na prepravu žiakov
- na činnosť' športových tried
- na odmeny v školských súťažiach
- na zakúpenie vyučovacích pomôcok
- na zakúpenie školského nábytku pre žiakov, školské lavice, školské stoličky
- príspevok na lyžiarsky kurz
- príspevok na plavecký výcvikNakol'ko sa jedná o možnosť', ako by ste mohli pomôcť' pri finančnom zabezpečení Rodičovského združenia, prosím Vás zároveň o oslovenie svojich známych a príbuzných a takto pomohli získať' finančné prostriedky pre Vaše deti.
Veľa ľudí si mysli, že takto poskytnuté financie idú z ich peňaženiek. Ide však o financie, ktoré štát vyzbiera na daniach. Aby štát zlepšil daňovú politiku, umožnil 2 % z tejto sumy darovať' ľubovolným subjektom.
Spôsob poukázania :
pre fyzické osoby (tie, ktoré si samé podávajú daňové priznania) a právnické osoby, je priamo v daňovom priznaní kolónka, do ktorej darovatel' vypíše subjekt, ktorému chce darovat' 2 %.
Zamestnanec, ktorému podáva daňové priznanie zamestnávateľ', vyplní tlačivo, ktoré mu na požiadanie pošleme.
Vyplnené tlačivo škola odovzdá daňovému úradu.lCO Rodičovskeho združenia : 17319617/0188
Za ochotu pomoct' aj touto formou našej základnej škole Vám čo najsrdečnejšie d'akujem. Tlačivo ,,Vyhlásenie o poukázani sumy,, Vám poskytneme cestou triedneho učitel'a, alebo na sekretariáte školy.
PaedDr. Jaroslav Jeřábek, riaditeľ školy
Hodina s tanečníkmi z Tanečnej školy Choreofactory
- 8
Tanečná škola Choreofactory Dňa 8.6. 2022 žiaci 1. aj 2. stupňa mali príležitosť si opätovne zatancovať jednu vyučovaciu hodinu s tanečníkmi z Tanečnej školy Choreofactory. Tanečná škola pôsobí v Novej Dubnici, Púchove a Trenčíne aj v Novom Meste nad Váhom.
Mgr. Eva Holendová
„Penzión Adriana na Zelenej vode a Základná škola Odborárska zopakovali v aj v tomto roku akciu plnú zábavy ku Dňu detí“
- 29
Spolupráca Penzión Adriana Zelená voda, ZŠ Odborárska 1374, HK Nové Mesto nad Váhom a HaZZ Nové Mesto nad Váhom Sezóna na Zelenej vode odštartovala a nič nie je krajšie, ak sa do života zapoja aj deti. Deň detí nám pomohol spestriť svojím pozvaním Penzión Adriana, ktorý nás v tento rok, dňa 3. júna pozval na mimoriadne krásne zmysluplné podujatie spojené so športovými hrami, pohostením a získavaním vedomostí. Pre žiakov 3.B a 1.B pripravilo vedenie Penziónu Adriana hneď niekoľko prekvapení: Športové aktivity, hlavne hokejové, animovali chlapci z HK Nové Mesto nad Váhom. Zdenko Matejdes a jeho zverenci vyskladali pre žiakov športový program: prekážkovú dráhu, reakčné rebríky, balančné dosky, streľba na bránu. Privítal nás maskot hokejového sklubu - Sťuka. O občerstvenie sa postarala kuchyňa Penzionu Adriana. A nebolo to obyčajné občerstvenie. Deti si samé pripravovali nápoje s pridávaním byliniek a mrazeného ovocia. A rovnako si samé pripravovali palacinky s tými najrozmanitejšími sladkými polevami a cukrovými ozdôbkami. A pre tých menej sladkých boli k ponuke aj párky a iné. Vedomosti sme získali prostredníctvom príslušníkov hasičského zboru HaZZ Nové Mesto nad Váhom. Bolo to učenie v teréne. Príslušníci hasičského a záchranného zboru veľmi aktívne predstavili svoju prácu hasičov, odpovedali, predvádzali, vysvetľovali. Predstavili 3 moderné zásahové automobily určené na zásahy pri dopravných nehodách a tiež hasenie požiarov. Detailne rozprávali žiakom o jednotlivých častiach vozidiel, ukazovali, ako sa čo skladá, používa. Rozprávali, aký je postup práce pri zásahu. Ďakujeme vedeniu a kuchyni Penziónu Adriana, Zelená voda https://www.facebook.com/adrianapenzion za zorganizovanie, občerstvenie, realizáciu a pozvanie všetkých zúčastnených, teda HK Nové Mesto nad Váhom, HaZZ Nové Mesto nad Váhom. Deti boli unesené zo všetkých tých prekvapení a plné od dobrôt, ktorými boli pohostené. Ďakujeme - členom Hokejového klubu Nové Mesto nad Váhom https://www.facebook.com/hokejovyklub.novemestonadvahom za animačný program Ďakujeme - príslušníkom Hasičského záchranného zboru v Novom Meste nad Váhom za prehliadku hasičských áut a ukážky svojej činnosti.
Mgr. Eva Holendová
Takto pracujú a tvoria šikovní šašovia zo 4.A
- 17
Milí rodičia, milé deti, milí priatelia. našej šašotriedy. :)
Ani sme sa nenazdali, a jedna kapitola v živote našej triedy - triedy Šaša Jaša - maskota, ktorý má v našej šašotriede už niekoľkoročnú tradíciu, sa pomaly končí...
4 roky ubehli naozaj neuveriteĺne rýchlo., že sa ani veriť nechce. Ubehlo to aj napriek tomu, že nám pandémia, ktorá do našich životov prišla úplne nečakane a neuveriteľne, a ktorá všetkým zároveň neskutočne skomplikovala a akoby zastavila na určitý čas život nás všetkých. Nepoddali sme sa jej, ..všetko sme vzájomne akosi zrazu neuveriteľne prekonali. A život pokračoval a pokračuje našťastie ďalej.
A ja, keď sa obzriem dozadu, vtedy, pred niekoľkými 4 - rokmi s kytičkou v ruke, s detskou iskrou v očiach, prišli ku mne malé chutné deťúrence, z ktorých sú už dnes krásne slečny a krásni nastajlovaní fešáci. No ale ,nič netrvá večne. Život v našej triede prešiel nezávratnou rýchlosťou. Je to prirodzený vývoj, ktorému nikto z nás nemôže zabrániť. Prišiel aj k nám ten čas, kedy sa budeme musieť vzájomne s rozlúčiť..
Pri pomyslení na to, už teraz sa mi vháňajú slzy do očí. Každá jedna z nás, každá jedna pani učiteľka, každý jeden pán učiteľ, má tie svoje deti v triede za vlastné..Sme im druhou mamou, sme im druhým otom. A tak je to správne. S kytičkou v ruke to všeko začalo a s kytičkou v ruke, všetko to krásne, čo sme v našej šašotriede spolu zažili, pomaly končí.
Tradícia darovania kvetov je stará stovky rokov. Možno dokonca i tisíce. Pri akej príležitosti dávame kvety? Pri akejkoľvek. Kyticou kvetov vítame nový život a lúčime sa so životom vyhasnutým. Každý sviatok oslavujeme kvetmi – či už ide o narodeniny, meniny, deň matiek či sviatok zamilovaných.
S kvetmi prichádzajú návštevy. Kvety sa darujú pri ukončení štúdia alebo na oslavu úspechov v živote, či v kariére. Kvetmi potešíme našich milovaných nielen vo sviatok, ale i vo všedný deň. Kvetmi ukazujeme našu náklonnosť, lásku, že nám na dotyčnom záleží. Kvetmi prajeme skoré uzdravenie a odkazujeme osobe, že na ňu myslíme , že nám na nej záleží.
Ak si nie sme si niekedy istí výberom vhodného darčeka, kvety zachránia každú situáciu. Sú najuniverzálnejším darom vôbec a len veľmi ťažko by sme hľadali človeka, ktorý ich nemá rád.
Kvety predstavujú krásu srdca i duše, predstavujú neskutočnú oddanosť, úprimnosť, vernosť, úctu i vďaku zároveň. Preto výzva v našej šašotriedetriede, a zároveň téma našej poslednej spoločnej hodiny výtvarnej výchovy bola jasná - kvety. Kvety, ako prejav vzájomnej úcty , rešpektu i vďaky.
Preto dovoľte , aby sme sa podelili a pochválili zároveň o túto krásu, ktorú deti vytvorili a ktorá je naozaj priam umelecký dielom. Deti svoje práce tvorili úplne sami, bez akéhokoľvek môjho zásahu. Ide o techniku kresby ceruzou, maľby temperou a kresby tušom.
Kvetmi to všetko začalo, kvetmi to všetko krásne končí. Tieto nádherné práce budú v našej šašotriede vítať nových prváčikov. Už teraz sú na nástenke a tešia sa na september, A ja pevne verím , že moji šašovia nezabudnú na mňa ako ja na nich a budú sa do našej šašotriedy aspoň minimálne spomienkami vracať s láskou, úctou a vďakou.
Šašovia moji ďakujem Vám za krásne chvíle a som na Vás nesmierne pyšná. Správajte sa tak, aby ste nesklamali predovšetkým seba, aby ste nesklamali svojich starostlivých , krásnych a srdcom odddaných rodičov, aby ste nesklamali svojich nových učiteľov. Veľa šťastia a zdravia všetkým:)
S úctou Vaša triedna učiteľka Jana Hunová
V 1.C sa deti učia hrou
- 15
"Deň detí - Cesta okolo sveta"
Za koľko dní sa dá precestovať celý svet? Touto otázkou sme odštartovali s prvostupniarmi zábavno-športovo vedomostné dopoludnie na školskom dvore. Deti obdržali cestovné pasy s mapou zaujímavých miest sveta,ktoré sme si priblížili pri plnení rôznych disciplín. Viete na aké poschodie dočiahne žirafa so svojim dlhým krkom? Alebo ktoré africké zviera je najlenivejšie? Naše deti tieto otázky hravo zvladli, ako aj zaspievanie slovenskej hymny, či priraďovanie stavieb sveta k rôznym krajinám. Zašportovali sme si pri strelbe na kôš v USA,dávaní gólov na hokeji vo Fínsku, lovení rýb na Antarktíde,chôdzi s ping pongovými raketami po Čínskom múre,hádzaním oštepov s Eskimákmi, sķákaním vo vreci s austrálskymi klokanmi, či prekážkovej dráhe Krištova Koluba v Južnej Amerike. Našu cestu okolo sveta sme zvládli za jedno doobedie. Deti dostali chuť niektoré krajiny navštíviť aj reálne. Dúfame,že sa im ich detské sny a túžby čoskoro splnia!
Mgr. Petra Križianová
105
Dejepisná exkurzia v Osvienčime
Dňa 1.júna 2022 sa žiaci 7.,8., a 9.ročníka našej školy zúčastnili dejepisnej exkurzie v Osvienčime ( v Poľsku). Ide o múzeum koncentračného tábora z obdobia 2.svetovej vojny. Prehliadka pozostávala z 2 častí - pôvodného tábora Auschwitz I a 3 km vzdialeného vyhladzovacieho tábora Brezinka (Birkenau).Žiaci sa dozvedeli množstvo informácií o dianí v koncentračných táboroch cez životné príbehy ľudí,ktorí tu prežili obrovské násilie a utrpenie. Výklad bol zabezpečený v slovenskom jazyku. Žiaci mali možnosť vidieť stavby,ubytovanie,plynové komory a rôzne predmety patriace obetiam. Je dôležité neustále pripomínať súčasným a budúcim generáciám zločiny proti ľudskosti. ,,Ten,kto si nepamätá históriu,je odkázaný na to prežiť ju znova.'' George Santayana
Mgr.Lucia Martáková17
Deň detí v školskom klube
- 84
Dňa 31.5.2022 zavítali do nášho školského klubu SOKOLIARI MAJSTRA VAGANA s workshopom: AJ MÚDRA SOVA CHODÍ DO ŠKOLY.
Deti previedol životom lesa všetkými zmyslami, oboznámili sa so sokoliarstvom ako kultúrnym dedičstvom. Deti naučili budovať vzťah k prírode, všetko si mohli vyskúšať a s nimi objavovať.
Hubert a Juraj, tak sa volali sokoliari, im pripravili rôzne aktivity zamerané na montessori pedagogiku / táto metóda spája pohybovú aktivitu s rozvíjaním intelektu, práve prostredníctvom zmyslov /.
Sokoliari priniesli aj dravce, ktoré si deti mohli pohladiť. Naučili sa rozoznať srsť od peria. Precvičili si všetky zmysly pri vnímaní prírody. Naučili sa rozoznať lesné zvieratká os domácich miláčikov - názornými ukážkami.
Detičky boli veľmi zvedavé, unesené a veľa sa o prírode a sokoliaroch naučili.
Za toto všetko patrí SOKOLIAROM MAJSTRA VAGANA od všetkých
VEĽKÉ ĎAKUJEME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tiež ďakujeme rodičovskému združeniu, ktoré nám umožnilo toto podujatie uskutočniť.
vychovávateľka Alena Lednická
Trieda 4.A - trieda ,,šaša Jaša" a Letné športové hry v o Pohár Primátora mesta
- 12
Aj žiaci 4.A triedy, ako jedny z mnohých našich žiakov, sa tiež aktívne zapojili do športových hier v Ľahkej atletike.
Nedá mi, aby som ich ako triedna učiteľka, a zároveň vyučujúca telesnej výchovy a športovej prípravy v našej triede, nepochválila za to, akí skvelí bojovnícii a aký skvelý tím zároveň boli. Tím, ktorý sa vzájomne povzbudzoval a bojoval o každý dôležitý bod,
Svojou bojovnosťou, rivalitou, húževnatosťou, odvahou a rozvahou taktiež napomohli našej škole k získaniu zaslúženého prvenstva, spomedzi všetkých škôl v meste.
Dokázali priam historický rekord v celých dejinách športových hier mesta,, kedy ako jeden tím získali v jednotlivých disciplínach spolu 9 zlatých, 3 strieborné a 1 bronzovú medailu.
Svoju bojovnosť preukázali všetkým počas záverečnej zmiešanej štafety žiakov
4. ročníka, kedy s obrovským náskokom naši štvrtáci porazili všetkých súperov. Vďaka patrí aj Adamovi Pallerovi zo 4.B triedy, ktorý ako prvý vyštartoval štafetu v našom tíme a Oliver Bernovský víťazoslávne, s rukami nad hlavou, pretrhol pomyselnú cieľovú pásku s naozaj obrovským náskokom.
Veľká vďaka patrí celému tímu v zložení:
Oliver Bernovský, Vanesa Skokánková, Emma Lehocká, Jakub Čiško, Zuzana Bačová, Zara Durec, Marcel Uhrík, Lukáš Konečný a Adam Paller zo 4.B.
Zároveň chcem i v mene nášho tímu poďakovať celej šašovskej triede za neskutočné povzbudzovanie, ktorým svojich spolužiakov počas celých hier burcovali ku krásnym výkonom.
Mimoriadna pochvala patrí Emmke Lehockej, ktorá po nepríjemnom páde v samotnom úvode hier , kedy si naozaj úplne do krvi poranila obe kolená , absolvovala úspešne
a medajlovo všetky ďalšie disciplíny. Napriek nepeknému zraneniu sa nevzdala a bojovala za seba,aj za celý tím, úspešne až do konca.
Šašovia moji, som nesmierne na Vás hrdá :)
Veľká vďaka patrí samozrejme zároveň aj všetkým našim žiakom, ktorí príkladne a víťazne reprezentovali celú našu školu.
Deti, ďakujeme Vám.
PaedDr. Jana Hunová
Letné športové hry mládeže o pohár primátora mesta - 1. stupeň ZŠ
- 29
Každoročne i tento rok 2022 sa stala usporiadateľom Letných športových hier o pohár primátora mesta naša škola - ZŠ Odborárka 1374. Športové hry sa uskutočnili v športovom areáli ZŚ, dňa 27.mája a absolútnym víťazom sa stala ZŚ Odborárska.
Na 2. mieste sa umiestnila ZŠ Tematínska, na 3. mieste ZŠ sv.Jozefa, na 4. mieste ZŠ Ul.kpt.Nálepku. Za organizáciu a správne športové rozhodnutia ďakujeme rozhodcom športových hier: vedúci rozhodca – PaedDr. Jaroslav Jeřábek, štartér – Mgr. Peter Riecky, časomerači – PaedDr. Tomáš Kuželík, skok do diaľky – Mgr. Michal Valláš, kriketová loptička – Mgr. Peter Jarábek. Súťažilo sa v disciplínach: beh na 50/60 m, na 200 m, skok do diaľky s rozbehom, hod kriketovou loptičkou, štafeta zmiešaných družstiev (2 CH, 2 D) 4 x 200 m (v každej vekovej kategórii). Súťažiace školy bojovali o pohár primátora mesta.Žiaci získali v každej disciplíne medaile za 1. – 3. miesto v každej individuálnej disciplíne. Športová zdatnosť žiakov našej školy bola odmenená mnohými medailami za 1. až 3. miesta a naša ZŠ Odborárska je hrdá na športovú zdatnosť svojich žiakov.
Ďakujeme všetkým učiteľom 1. stupňa za správny výber súťažiacich i za prípravu k jednotlivým disciplínam. Všetkým zúčastneným ďakujeme za húževnatý boj a tešíme sa, že v športových hrách presvedčili svojimi výkonmi a dokázali, že šport je dôležitou súčasťou zdravého spôsobu života na našej škole.
Mgr. Eva Holendová
Ak chceme rásť, musíme vedieť, kde máme korene...
Dňa 25.5. žiaci našej školy, ale i iných základných škôl, navštívili MsKS Nové Mesto nad Váhom, kde sa predstavili detský folklórny súbor Čakanka a ľudová hudba hudby Rovenec, s programom pod názvom Potulky Slovenskom s typickými piesňami a tancami rôznych regiónov našej krajiny. Súčasťou programu bola i prezentácia, ktorá divákom priblížila jednotlivé oblasti Slovenska, naše najvýraznejšie a najznámejšie prírodné i kultúrne dedičstvo, s myšlienkou : Ak chceme rásť, musíme vedieť, kde máme korene...
Mgr. Eva Holendová
Informácia o nových cenách obedov v ŠJ
Cena obeda I. stupeň: 1,15 € + 0,30+ réžia na deň
II. stupeň: 1,23 € + 0,30+ réžia na deň
zamestnanci 1,33 €
cudzí stravníci 3,28 €Výdaj stravy od 11.40 do 13.45
Projektové vyučovanie v triede Šaša Jaša 4.A
- 6
Téma :,, Veľká noc , veľkonočné sviatky a príchod jari “
Milí priatelia,
aj keď Veľkonočné sviatky sú už za nami, dovoľte, aby sme Vám dni , počas ktorých sme ich v našej triede slávili, trochu priblížili….
Tak , ako aj po minulé roky, aj tento rok sme sa s veľkou radosťou rozlúčili so zimou a privítali sme dlhoočakávanú jar. Výzva bola jasná : ,, Veľká noc a príchod jari “
Dva celé týždne do príchodu sviatkov sme v našej triede doslova žili prípravou na ne… v rámci hodiny Slohu , prostredníctvom médiií, IKT ,odbornej literatúry sme sa oboznámili s históriou sviatkov, s kresťanskými zvykmi, s dodržiavaním tradícii…zopakovali si spolu základné informácie a poznatky , ktoré potom deti pretavili do slohových prác - referátov.
Projektové vyučovanie pokračovalo ďalej na hodinách Informatiky, kde deti postuone vytvorili kŕasne prezentácie s veľkonočnou tematikou, s množstvom animácíí , obrázkov , s r^oznymi úpravami textu. Vzhľadom k ich veku vytvorili naozaj plnohodnotné , oku lahodiace prezetácie, za ktoré by sa nehanbil ani ako oni hovoria : ,, žiadny profík “
Tematiku veľkej noci sme ukončili na hodinách výtvarnej výchovy, počas ktorých deti vytvorili priam hotové umelecké diela…. Každé namaľované vajíčko je jedinečný originál, krorý technikou maľby a tušu dotvorili do dokonalosti.
Projekt ,, Veľkú noc “ sme úspešne ukončili a už teraz pracujeme na niečom novom, ale zatiaľ ešte neprezradíme :)
PaedDr. Jana Hunová
Kaufland čerstvé hlavičky
Aj vďaka Vášmu hlasovaniu budú mať naši žiaci na budúci školský rok každý týždeň čerstvé ovocie z Kauflandu zdarma.
Hrdá škola
Hlasovať môžete tu: https://schoolsunited.cz/hlasovani/40bbd68c
Naša škola sa zapojila do projektu HRDÁ ŠKOLA, ktorého cieľom je prehĺbiť spolupatričnosť žiakov a učiteľov ku svojej škole, ukázať, že máme svoju školu radi, sme na ňu hrdí tvoríme jeden kolektív. Taktiež chceme ozvláštniť život v škole rôznymi aktivitami.Ako prvé máme pre Vás jedno skvelé prekvapenie!
Do školy prichádza nová školská kolekcia a ste to práve Vy, kto rozhodne o jej podobe!
Hlasujte do 27.5.2022 o tom, ktorý z troch motívov sa Vám páči najviac. Víťazný motív bude vyobrazený na mikinách a tričkách, ale aj teplákoch, batohoch, čiapkach a ďalších kúskoch, ktoré si potom môžete objednať v pripravovanom eshope.
Nezabudnite: hlasovať môžete len do piatku 27. mája!
Projektové vyučovanie v triedach 4.A, 8.A a 8.B
- 22
Projektové vyučovanie
(trieda 4.A – slovenský jazyk, sloh, pracovné
vyučovanie;
trieda 8.A a 8.B – anglický jazyk)
Téma projektu v 8 ročníku: Klimatické zmeny
a životné prostredie
Téma projektu vo 4 ročníku: Zachráňme našu
planétu Zem
V mesiaci apríl a máj sa do projektu o klimatických
zmenách a životnom prostredí zapojili triedy 4.A,
8.A, 8.B (pod vedením p. Hunovej, p. Dankovej a p.
Macovej).
Cieľom projektu bolo poukázať na zhoršujúci sa
stav životného prostredia.
Žiaci v priebehu 2 týždňov pracovali na projektoch
v skupinách, alebo individuálne; žiaci 4.A v rámci
predmetov slovenský jazyk, sloh a pracovné
vyučovanie a žiaci 8.A a 8.B v rámci hodín
anglického jazyka. Úlohou žiakov bola prezentácia
svojich projektov pred triedou, starší žiaci
prezentovali v anglickom jazyku.Prínosmi tohto projektového vyučovania bolo, že
sa žiaci učili pracovať s informáciami z rôznych
zdrojov, posilnila sa skupinová práca a pozitívna
klíma v triede a žiaci si nadobudnuté vedomosti
ľahšie osvojili na základe projektového
vyučovania. Nakoniec zvládli prezentovanie svojej
práce pred publikom, čo bolo podľa nich
najnáročnejšie. Skúsili si tak čiastočne prácu
učiteľa a museli vedieť zaujať celú triedu.Projekt bol ukončený výstavou žiackych projektov
v priestoroch školy, vyzbieranie odpadkov na
Zelenej Vode (po dohode s p. Paučinovou a p.
Lackom z TSM) a exkurziou v Čistiarni odpadových
vôd v Novom Meste nad Váhom.
Zámerom projektového vyučovania bolo poukázať,
ako v praxi vyzerá znečistenie nielen našej planéty,
ale aj nášho mesta.
Žiakom patrí veľká pochvala nielen za projekty, ale
hlavne za to, ako pomohli vyčistiť časť areálu
Zelenej Vody.
uč.:PaedDr. Jana Hunová, Mgr. Ľubica Macová,Mg. Jana Danková
Tematické vyučovanie - Svetový deň včiel v 1.B
- 18
Pri príležitosti Svetového dňa včiel prebiehalo učenie v 1.B na tému včela. Cieľom bolo nielen naučiť sa so včielkami sčitovanie s prechodom cez 10 , precvičiť si na slovenskom jazyku tvorenie viet, čítanie písanie slov s dvojhláskami ale aj dozvedieť sa niečo zaujímavého z ich života a upozorniť na nenahraditeľnosť včiel pre ľudí.
Život včely trvá 6 - 8 týždňov. Včela navštívi tisíce kvetov, vyprodukuje polovicu čajovej lyžičky medu (9 gramov) a pritom nalieta viac než 1600 km. Pre nás je to „len“ lyžička medu, ale pre včielku je to celý život.
20 mája 2018 si pripomíname Svetový deň včiel. Bez nich by príroda nemohla existovať.
Dva patenty, ktoré vydala Mária Terézia v rokoch 1775 a 1776 dokazujú, že už v minulosti ich považovali za významné hospodárske živočíchy. Včelárstvo bolo oslobodené od všetkých daní a bolo zakázané hubenie včiel. Včelárstvu sa vraj venoval aj J. A. Komenský.
Tematické vyučovanie - Svetovy deň mlieka v 1.C
- 24
S dvojhláskami sme sa na hodine slovenského jazyka vybrali po stopách mlieka. Odkiaľ sa berie,ako sa dostane do obchodov, ako chutí, koľko stojí a čo všetko sa z neho vyrába? Na všetky tieto otázky sme našli odpovede počas viacerých vyučovacích predmetov a pokračovali sme v mliečnej ceste aj v školskom klube. Na konci nás čakala zdravá mliečna odmena.
Mgr. Petra Križanová
Praktické vzdelávanie na dopravnom ihrisku
- 19
Druhý májový týždeň sa niesol v znamení praktickeho vzdelávania na dopravnom ihrisku, ktorého cieľom je zvýšenie bezpečnosti detí a mládeže na cestách. Naši žiaci -prvostupniari sa na dopravnom ihrisku naučili základné pravidlá cestnej a pešej premávky a prešli praktickým školením jazdy na bicykloch, či kolobežkách.
Mgr. Petra Križanová
Regionálne kolo vo vybíjanej dievčat ZŠ
5.5. 2022
Dievčatá ZŠ Odborárska sa dnes zúčastnili regionálneho kola vo vybíjanej dievčat ZŠ. Súpermi nám boli víťazné teamy regiónov Trenčín a Myjava. Nakoniec pri neúčasti Myjavy sme si to o postup rozdali s domácimi Trenčianskymi Stankovcami. Športovo treba priznať že súper bol dnes lepší. Blahoželáme domácim dievčatám a držíme palce na krajskom kole.
Mgr. Peter Riecky
Apríl - mesiac lesov v ŠKD1
Aj v školskom klube v I.oddelení, si detičky pripomenuli apríl mesiac lesov. Svojími prácami stvárnili, ako by sa v lese nemali správať.
Nakreslili dôležitosť prírody pre zvieratká ,ale aj pre nás, ľudí.
Vychovavateľka A. Lednická
Deň Zeme
- 36
Deň Zeme sa každoročne koná 22. apríla. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu sa diskusiu o možných riešeniach zabrániť znečisteniu. Aj na našej sme si rôznymi aktivitami pripomenuli tento deň.
Tí najmenší spolu so svojimi vyučujúcimi vyčistili okolie školy a tvorili krásne enviroplagáty. Tí starší urobili kus dobrej práce pri čistení nášho mesta.
Veľkonočná výzdoba v našej škole
- 8
Aj na našej škole sme si priblížili atmosféru blížiacich sa sviatkov jari. Tradičnú, každoročnú výzdobu pri vchode do školy tento rok pripravili p. vychovávateľka Kubrická a p. učteľka Holendová. Žiaci jednotlivých tried dotvorili výzdobu vlastnoručne vyrobenými kraslicami.
Dievčatá prvé v OK vo vybíjanej
Dievčatá z našej školy sa 12.4. zúčastnili okresného kola vo vybíjanej. Na finále postúpili 4 najlepšie teamy v okrese. V prvom zápase sme sa vytrápili so šikovnými dievčatami z Bošacej. Zápas sa nakoniec skončil remízou. V druhom kole sa zopakoval zápas z predkola so ZŠ Tematínskou. Vyhrali sme 10:9. V poslednom zápase sme nastúpili proti ZŠ Kočovce. Pri výhre 9:6 sme čakali na posledný zápas. Po poslednom hvizde bola radosť dievčat z postupu obrovská. Postupom na regionálne kolo sme si splnili malý cieľ. Držte nám palce.
Mgr. Peter Riecky
Prváci na exkurzii vo hvezdárni
- 33
Prvákov pri učení písmenka "V" veľmi zaujal vesmír. Preskúmali encylopédie, zo stavebnice si postavili raketu. a s mimozemšťanom Kozmixom sa naučili písať prvé písmená, slabiky slová a vety. Hneď, ako to pandemická situácia dovolila, vyrazili do Hvezdárne a planetára M.R. Štefánika v Hlohovci. Hlohovec je jedno z mála miest na Slovensku, kde sa nachádza planetárium. V sále sme sa usadili do pohodlných kresiel a prostredníctvom planetária sme si pozreli rozprávky, ktoré sa premietali priamo na kupolu s umelou oblohou plnou hviezd. Dozvedeli sme sa o nočnej oblohe a jej tajomstvách – o Mesiaci, hviezdach, planétach, kométach a súhvezdiach. A keďže nám aj počasie prialo, mohli sme ďalekohľadom pozorovať Slnko.
Mgr. P. Jarábek, Mgr. Ľ. Ivanovská
Marec - mesiac knihy: v 3.B na počesť Mateja Hrebendu („Chodil v temnotách a roznášal svetlo“)
Matej Hrebenda, narodený v marci, žil v časoch, kedy mnohí pokladali čítanie kníh za nepotrebnú vec, za výsadu vzdelancov. Proti tomuto názoru, proti tejto zaostalosti viedol Matej Hrebenda svoj neúprosný boj. Na cestách zachraňoval staré knihy, zasielal ich do škôl, pomáhal budovať knižnice. S batôžkom kníh, palicou v ruke, poznali ho veľkí i malí vo väčších i celkom malých dedinách. Chodil v temnotách a roznášal svetlo. Povzbudzoval jednoduchý ľud k potrebe čítať. Tento jednoduchý príbeh Mateja Hrebendu, jeho úsilie, sme teraz my šírili na našej škole počas celého mesiaca marca, aby sme tak pokračovali v jeho povzbudzovaní k potrebe čítania. V tomto duchu sme zrealizovali na 1. i 2. stupni niekoľko čitateľských aktivít, pri ktorých sme zisťovali zároveň aj odpovede na jednoduché otázky ako napr. Prečo? Prečo je potrebné čítať? Čo všetko aktivujem pri čítaní? V čom mi pomáha čítanie? V 3.B sme zrealizovali kvíz Mateja Hrebendu, v ktorom sme si overovali rozmanité všeobecné poznatky z čítania, literatúry, autorov, literárnych diel. Žiaci na hodinách maľovali, či kreslili rozprávkové zážitky alebo postavičky, a tak spomínali na svoje prečítané knihy. Alebo objavili v školskej knižnici knihu, ktorú si chcú prečítať. Žiaci 3.B triedy dostali priestor aj na svoje divadelné aktivity, kde kreatívne stvárnili postavy zvieratiek v divadelnej rozprávke Komár a medveď.
30
Marec - mesiac s knižkou v 1.B
- 8
Žiaci 1. B navštívili v marci mestskú knižnicu, plnú rozprávkových kníh pre deti. Zistili, že knihy nemusia kupovať, ale v knižnici si ich môžu jednoducho požičať. Naučili sa, ako si v knižnici knihy vyhľadajú, a aj si to vyskúšali.
Náš najväčší rozprávkar Pavol Dobšinský sa narodil 16. marca a tento sa stal neoficiálnym sviatkom rozprávky. Slovenská národná knižnica ho v roku 2008 vyhlásila za Deň ľudovej rozprávky. S Dobšinského knihami sme pracovali aj na hodinách SJL. Žiaci pracovali v skupinách. Naučil sa, čo je ľudová rozprávka a čo je obsah knihy. V obsahu vyhľadávali názvy rozprávok s písmenkami, ktoré sa práve učíme - písmenká s mäkčeňom. No, a na mene Pavla Dobšinského si zopakovali písanie veľkých písmen v menách a priezviskách, a aj písanie písmen D, d, a B,b - ktoré deti si často zamienajú.Mgr. Ľ. Ivanovská
Marec - mesiac s knižkou v 1.C
Marec mesiac s knižkou Bola raz jedna trieda .... Pri učení písmeniek b a d sme si čítali básničky od Kristy Bendovej, ktorá má vo svojom priezvisku práve tieto dve písmenká. Najviac sa nám páčila báseň Bola raz jedna trieda, ktorú sme sa naučili naspamäť a text básne sme si aj zdramatizovali. Pracovali sme s textom, precvičili si pamäť dopĺňaním chýbajúcich slov z básne a ilustrovali. Zistili sme,že v dnešnej modernej dobe nie je žiadny problém, keď zmizne z triedy krieda, lebo sa dá písať aj prstom na tabuľu:-)
Mgr. Petra Križanová
Predkolo Okresného kola vo vybíjanej dievčat ZŠ
31.3. 2022
Naše dievčatá sa dnes zúčastnilii preklola vo vybíjanej. Ide vždy o najviac obsadenú súťaž. Aj predkola, ktoré organizovala ZŠ Tematínska sa zúčastnilo 6 teamov. Naše si v základnej skupine poradili so ZŠ sv. Jozefa a ZŠ Považany . V semifinále so ZŠ Podolie. Tento zápas rozhodol o postupe na okresné kolo. Vo finálovom zápase sme si poradili s domácou ZŠ Tematínskou a zaslúžene postúpili. Poďakovanie za vzornú reprezentáciu školy na ihrisku ale aj mimo neho patrí dievčatám 5.-7. ročníka. Boli sme na Vaše výsledky a správanie právom hrdí.
Mgr. Peter Riecky, učiteľ TV
Projektové vyučovanie u piatakov
Žiaci 5.ročníka vytvrorili modely sopiek a zemetrasení v rámci projektového vyučovania na hodinách geografie.
Mgr. Michal Valláš
3.B Myslíme slobodne. Vlastivedný týždeň: Slovensko na mape, (rozvíjame kritické myslenie...)
Zmeny 21. storočia zasahujú a ovplyvňujú náš každodenný život, vyžadujú robiť ťažké rozhodnutia a riešiť problémové situácie. Množstvo informácií, častokrát z nedôveryhodných zdrojov šíriacich sa médiami, by sme sa mali naučiť selektovať, analyzovať, porovnávať, vytvárať si vlastné úsudky, a tak dospieť k rozhodnutiu. Tieto činnosti sú úzko späté s kritickým myslením. Aj schopnosti kritického myslenia sa dajú naučiť. Dôležité je, aby si žiaci kritické myslenie budovali v škole už počas primárneho vzdelávania. Naučenie sa tomu, ako byť kritický a myslieť sám za seba, je kľúčové pre vytváranie vlastných hodnôt a názorov. Učiteľ by mal preto žiakom umožniť slobodne myslieť. Počas nášho „Vlastivedného týždňa Slovensko na mape“, ako sme si ho my v 3.B pomenovali, sme sa sústredili práve na vytváranie schopnosti kritického myslenia. V úvode sme vychádzali z počiatočných vedomostí žiakov, kde žiaci pracovali s novými textami motivovaní prácou detektívov. Následne sme zhromažďovali informácie, hypotézy, pojmy a fakty k téme Slovensko na mape v rôznych aktivitách a vytváraním pojmových máp. Vďaka čomu žiaci mali záujem samostatne uvažovať a samostatne sa rozhodovať. Aby vedeli žiaci, kde sa nachádzajú a koľko úloh ich ešte čaká, za splnené aktivity si lepili nálepky na mapu Slovenska. Posúvali sa tak na mape Slovenska z mesta Bratislava po Vysoké Tatry. O svoje myšlienky sa žiaci podelili pri prezentovaní svojich tímových prác. Žiaci ukázali vo svojich tímoch schopnosť produktívnej výmeny názorov, vzájomnú toleranciu, aktívnu prácu všetkých členov tímu. Žiaci boli počas aktivít zvedaví, pýtali sa, vyjadrovali svoj názor, spoločne tvorili v tíme vlastné práce, a tak si vytvárali aj vlastné úsudky. Učili sa svoje rozhodnutia odôvodňovať. Žiaci tak v našom „Vlastivednom týždni Slovensko na mape“ nezískavali hneď hotové informácie, ale pomocou tvorivých aktivít dospeli k informáciám spoločne. Výskumnou, detektívnou prácou s textom, s mapou, s pojmovými mapami získali žiaci poznatky na tému mapa, Slovensko na mape. Tému Slovenska sme počas celého mesiaca marec preniesli do rôznych vyučovacích predmetov, ako čítanie, vlastiveda, telesná výchova, slovenský jazyk, informatika...na telesnej sme postavili Bratislavský hrad z vlastných tiel, na slovenskom jazyku sme sa učili vlastné podstatné mená, na vlastivede plagáty povesti z hradov... atď...V závere sme zopakovali ten istý východiskový text a vyhodnotili sme spolu s praktizujúcou učiteľkou S. Kubáňovou úspechy žiakov, teda rozvíjané schopnosti kritického myslenia.
Mgr. Eva Holendová
46