Prostredníctvom projektového vyučovania sa žiaci učia vyhľadávať a triediť informácie, zároveň sa učia s informáciami pracovať a predovšetkým sa učia tímovej práci. Charakteristickým znakom projektovej výučby je cieľ, ktorý je predstavovaný určitým konkrétnym výstupom, produktom, ktorého podoba a ciele sú vopred stanovené. Projekty často majú podobu integrovaných tém, využívajú medzipredmetové vzťahy. My sme pri výrobe spojili predmety:
Informatika:
Vyhľadávanie pracovného postupu na výrobu.
SJL:
Čítanie pracovného postupu.
Pracovné vyučovanie a výtvarná výchova:
Výroba šarkana od namerania, odrezania latiek, až po výrobu konštrukcie, chvosta a maľovanie plagátovými farbami.
MAT:
Na matematike sme merali dĺžku v centimetroch. Zopakovali sme si zlomky, pretože spoj krížovej konštrukcie musel byť v jednej polovici kratšej latky a v tretine dlhšej latky. Tipovali sme obvod šarkana. Spoločne sme sa dopracovali k poznatku, prečo je dôležité poznať, čo je to obvod a ako ho vypočítať. V našom prípade preto, aby sme neodstrihli krátky špagát.
SJL:
Na slohu sme si vytvorili vlastný opis pracovného postupu - výroba šarkana.
Prostredníctvom takéhoto tematického vyučovania deti upevnili tímovú spoluprácu, kreativitu ale aj samostatnosť: spoločný návrh podoby šarkana, rozdelenie úloh, spoločná maľba plagátovými farbami, výroba chvosta, kde deti vymysleli, že každá mašľa bude s menom daného žiaka. Číslo 16 na šarkanovi symbolizuje 16 detí v našej triede. No a nakoniec vymýšľanie mena a hlasovanie.
Teraz len počkať, kedy bude poriadny vietor, aby sme nášho Šarkansona Sekáča (pretože je to vraj veľký frajer) vyskúšali.